A méz, "az istenek eledele" Az egyik legértékesebb táplálékunk, s legfőbb energiaforrásunk, amely a korábbi századokban olyan életelixirnek számított, ami a jólétet és gazdagságot szimbolizálta Seneca még a levegő csodálatos ajándékának tekintette a mézet, a régi görögöknél pedig "az istenek eledele" volt, de a mézet már az írott történelem kezdeteitől fogva az orvosi könyvek is a legnagyobb elismeréssel említik. S ez -a kulturtörténet tanusága szerint - a későbbi korokban is megmaradt. A méz egyrészt mindig a gazdagságot, a jólétet szimbolizálta, másrészt pedig olyan életelixirnek számított, amit az orvosok éppúgy nagyra tartottak, mint a nép gyógyászat. A méz kétségtelenül az egyik legértékesebb táplálékunk, s egyben az egyik legjobb energiaforrásunk, hiszen közel 80 százalékban szőlő -és gyümölcscukrot, 17 százalékban vízet, s csak néhány százalékban tartalmaz szaharózt. Ennek következtében rendkivül gyorsan, közvetlenül a bélből szívódik fel, vértísztitó hatása miatt fiatalítja, frissiti a szervezetet, kiváló segítség nemcsak a fáradtság, de a különböző betegségek leküzdésében is. Ennek ellenére Magyarországon a napi és fejenkénti mézfogyasztás alig haladja meg a néhány grammot, s a méz méltatlanul háttérbe szorul a mindennapi táplálkozásunkban
A méz és más méhészeti termékek /méhpempő, propolisz, virágpor/ egyaránt kiváló erősítő,frissítő szerek. A legösszetettebb élelmiszerek közé tartoznak, mert a nagy tömegü cukor mellett rendkívül sokféle ásványi anyagot, vitamint, valamint ferment-és hormonanyagokat is tartalmaznak. Segítségükkel megelőzhetők a betegségek illetve a betegség esetén segítik, gyorsítják a lábadozást,a szellemi-fizikai energiák visszanyerését, a felépülést, gyógyulást. A méz hatására a sejtek jobban használják fel az oxigént, miáltal jelentősen növelhető a teljesítőképességünk. Ez a magyarázata, hogy például a sportolók miért fogyasztják rendszeresen a versenyek előtt. Az azonban téves elképzelés, hogy a mézben rejtelmes,sőt csodás egészségvédő anyag volna.Hatása azonban valóban csodás:a közmondás szerint egy kaptár tíz orvossal felér, ami arra utal, hogy a cukorbetegség kivételével gyakorlatilag szinte minden betegség megelőzésére, kezelésére alkalmas.A vitaminok közül A-, Bl-, B2-, B6-, C-, G-, H-vitamin, az ásványi anyagok közül pedig kálium, foszfor, réz, nátrium, vas, kén található meg benne.
Ha a bőr sérüléseit mézzel kenjük be, az lakkszerü
hártyát képez rajta, s remekül lepecsételi, fertőtleníti a sebet.
A méz sajátossága, hogy a baktériumok nem fejlődnek
ki, és nem szaporodnak benne. Fenyőméz: sok foszfor és mangán van benne. Azoknak ajánlható, akik nehéz fizikai munkát végeznek, vagy ásványi anyagok hiányában szenvednek. Minden vidéknek megvan a maga jellegzetes mézfajtája/akácméz,hársméz,repceméz,eredei virágméz,stb/, amelyeknek mások az alkotóelemeik Akácméz: sok kálcium van benne. Segít a mészhiányos betegeken, ellensúlyozza az izomgyengeséget. Erdei méz: sok vas és réz van benne.Elsősorban a vérszegényeknek hasznos. Virágméz: sok kálium van benne. Szívpanaszok, szívgyengeség esetén hatásos szer lehet.
A téli időszak közeledtével célszerű a betegségek megelőzése érdekében a gyerekekkel mézkúrát tartani, amelynek keretében 10 héten át reggeli, ebéd és vacsora előtt egy-egy órával gyógyteát /pl kamilla/ igyon a kúrázó, amelybe a következő eloszlás szerint tegyük a mézet: 1.hét - fél, 2.hét - egy, 3. hét - másfél, 4-7.hét két, 8.hét - másfél. 9.hét - egy.10.hét fél kávéskanál.
Norvégiában az egyoldalú táplálkozás valamint az előnytelen éghajlati viszonyok miatt az általános iskolások egészségi állapota és tanulmányi eredménye sokkal rosszabb volt, amig a tanítás kezdete előtt nem kaptak egy speciális - un. Oslo-reggelit - amely a következőkből állt: előző este a zabpelyhet tejbe áztatták, majd reggel sárgarépát reszeltek hozzá, s felmelegítve a pépet mézzel édesítették. A különleges reggelinek köszönhetően a gyerekek egészségi állapota és iskolai eredmények egyaránt látványosan javultak.
A néphit úgy tartja, hogy a lépesméz értékesebb a a bolti forgalomban kapható méznél,s ez valóban így is van, mert a lépesméz illetve a pörgetéskor nyert friss méz tápanyagtartalma nagyobb. Ebbe ugyanis a virárpornak és a méhlárvák táplálására késziíett anyagnak a törmelékei is belekeverednek, s ezek nagyon sok nyomelemet, vitamint, enzimet, hormont tartalmaznak. A bolti forgalomban kapható méz ugyan esztétikusabb kivitelű, nem zavaros, nem törmelékes, de mivel derítési és szürési folyamatokon ment át, a védőanyagai egy részét is kiszűrték belőle.
- A tapasztalatok szerint, aki mézet használ cukor helyett, az rövid időn belül kevesebb édességet fogyaszt másoknál, mert szervezete nem kívánja az édességeket. Ennek megfelelően a méz fogyasztása elősegíti karcsuságunk, vonalaink megőrzését is. - Lefekvés előtt két teáskanál méz nyugodt alvást biztosít. - A néphit szerint, ha az új házasok küszöbére mézet csepegtetnek, akkor gazdag és édes lesz az életük. - A mézet gyakran hamisítják: többnyire kukorica keményítőből nyert izocukorral dúsítják fel, amely egészségre ártalmatlan, s nehéz kimutatni, mivel állaga hasonló az "igazi" mézéhez. Általában a méz gyengébb illata és íze alapján lehet következtetni a jelenlétére. - A méheket a történelem folyamán gyakran használták
harci eszközként: Assziriában például méhkasokat dobáltak az ellenséges
csapatokra, de ezt a módszert l289-ben Érsekujvárnál, l445-ben pedig Nándorfehérvárnál
a magyar várvédők is alkalmazták, amikor méhrajokat eresztettek az ellenséges
ostromlók nyakába. |